vajinismus nedenleri nelerdir

Vajinismusun nedenlerinden güfte eden hekimler, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu ifade eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan eşeysel fonksiyon bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden söylenti eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler eşeysel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide eş süre her madde yolunda gidiyor. aynı olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği dönem kadın korkuyor, endişeleniyor çok tehlikeli kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu seksüel münasebet olmasına ruhsat etmiyor yahut bunun biraz henüz sonra eş aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” diye konuştu.

Bu durumun yalnız anatomik bozukluktan değil, ruhsal eş durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin gülmeyen korkuları okunuşu kaygıları oluyor. bir kez panik atak durumu yaşıyorlar” niteleyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun pek fazla sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi geleneksel toplumlarda çok henüz sık görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın yoluna ‘aman sessiz yapma, aman bununla müteallik birleşik madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söz konusu. Kadın evlilik çağına derecesinde ‘kendimi korumalıyım’ niteleyerek düşünüyor. Tabi evlendikten sonrası özgü bununla birlikte fazla toplumumuzda değişik bölgelerde değişik gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla eşeysel ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. henüz önce ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla özen et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. yayımcı bayan yıllarca bu bikir zarını denk gelmek gibi programlanmış sadece o çağ bu söylenenle birlikte bir tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu sorun yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, toplumsal baskının dışında yaşanan eşeysel tacize uğrayan, hakeza eş deneyimi çevresinden duyan, aşırı eşeysel temas hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsî müşavirlik terapisi ile vajinismus tedavisi ankara mümkün olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini aşağı yukarı sürdürdü:

“Kesinlikle kendiliğinden geçen eş hâl değil. Çiftler evlenmeden önce evet da vajinismus probleminden aksi hâlde eşeysel müşavirlik hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu zaman çiftlerdeki sorunun büyük yalnız kısmını çözüyor. Burada genital uzuv nedir, eşeysel münasebet nedir, bekâret zarı nasıldır, bikir zarı kanar mı, ne miktarda kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla alakadar çok hatalı ve kusurlu bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk geceleyin kızlık zarım çok yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, aha beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ sanarak korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri hakiki değil. tığ bunlarla müteallik hakikat bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını elbette ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda birleşik psikolog ya da bir psikiyatristten iane almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu iyileştirme sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka birlikte rastlaşmak istiyoruz. zira vajinismus çiftin hep beraber çözmesi gereken müşterek durumdur. biricik başına kadının durumu hiçbir çağ değildir. kesinkes erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz nesne yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine üzerine eşine her çağ nispetle olacaklarına dair yüreklilik versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nedenleri nelerdir”

Leave a Reply

Gravatar