vajinismus nasıl tedavi edilir

Vajinismusun nedenlerinden güfte eden jinekologlar, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu söyleyiş eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kavil eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler eşeysel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide yalnız süre her nesne yolunda gidiyor. gerçek olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği dönem kadın korkuyor, endişeleniyor çok vahim kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve seksüel temas olmasına müsaade etmiyor yahut bunun biraz daha gelecek bir aşaması bayan bacaklarını açabiliyor” sanarak konuştu.

Bu durumun benzer anatomik bozukluktan değil, psikolojik yalnız durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin ağır korkuları ve kaygıları oluyor. birleşik ürkü atak durumu yaşıyorlar” diye konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sağlam çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi geleneksel toplumlarda fazla daha uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik bayan maksadıyla ‘aman dingin yapma, aman bununla alakadar yalnız madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söz konusu. Kadın evlilik çağına denli ‘kendimi korumalıyım’ diye düşünüyor. Tabi evlendikten sonrası ayrılmış bununla birlikte fazla toplumumuzda değiştirilmiş bölgelerde değişik gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla eşeysel ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla devamini oku ilgi et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. Tabi bayan yıllarca bu bekâret zarını sıyanet etmek gibi programlanmış sadece o zaman bu söylenenle birlikte bir değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu sendrom yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, toplumsal baskının dışında yaşanan eşeysel tacize uğrayan, hakeza tek deneyimi çevresinden duyan, kötü seksüel bağ hikayesini duyan yahut partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile olabilir olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle spontane geçen aynı durum değil. Çiftler evlenmeden önce evet da vajinismus probleminden aksi hâlde eşeysel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu çağ çiftlerdeki sorunun yetişkin birleşik kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, cinsî bağ nedir, bekâret zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, nasıl büyüklüğünde kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla ilgili çok yanlış ve natamam bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk tün bikir zarım fazla yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, ahacık beni acile götürecekler, bana terzilik atacaklar’ sanarak korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri asıl değil. tığ bunlarla müteallik yasa bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını kesinlikle ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda eş psikolog evet da sadece psikiyatristten bağış almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu iyileştirme sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka birlikte bakmak istiyoruz. zira vajinismus çiftin yanında çözmesi gereken bir durumdur. sessiz başına kadının durumu hiçbir dönem değildir. katiyen erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz nesne yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine dair eşine her çağ nispetle olacaklarına üstüne güven versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus nasıl tedavi edilir”

Leave a Reply

Gravatar